Radia, telewizory lampowe i inne
Bogatą kolekcję starego sprzętu młodego człowieka oglądać można od wczoraj (2 listopada) na wystawie „Elektronika minionego wieku”, w Wypożyczalni Młodzieżowej Leszczyńskiej Galerii Książki w Lesznie. Część sprzętu kupili rodzice, inny on sam, część została mu podarowana.
- Kolekcja liczy około stu różnych rzeczy. W kolekcji znajdują się m.in. telewizory, odbiorniki radiowe, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, pojedyncze również magnetowidy. Ale również nietypowe sprzęty, jak na przykład automaty zgłoszeniowe telefoniczne, czyli tzw. później sztuczne sekretarki - wymienia Jakub Juskowiak z Leszna.
Starym sprzęt pasjonuje go od dziecka.
- Moja pasja się zaczęła od jednego odbiornika, który stał w pokoju mojej prababci. Długo koło niego chodziłem i kiedyś stwierdziłem, że trzeba byłoby go podłączyć. Babcia zapewniała, że już na pewno nie działa, ale radio zagrało. I to jak się okazało, całkiem ładnie, całkiem inaczej zabrzmiało, niż współczesne odbiorniki. Potem, gdy miałem tak ok. 10 lat zajrzałem do środka, udało mi się je zepsuć i potem naprawić - zdradza młody kolekcjoner.
Nadal grają
Eksponaty mają po kilkadziesiąt lat i większość z nich działa.
- Jeżeli coś nie działa, to znaczy że jeszcze nie miałem czasu, żeby się tym dokładnie i szczegółowo zająć. Ale tak, sam naprawiam wszystkie sprzęty, które do mnie trafiają. Dążę, żeby to było w pełni sprawne, przy czym zachowuje jak największy stopień oryginalności - mówi Jakub Juskowiak.
Stare telewizory, radia i inne sprzęty grające z kolekcji Jakuba oglądać można do końca listopada w siedzibie Leszczyńskiej Galerii Książki na Pl. Metziga. Niektóre z nich są częścią stałej ekspozycji w Czytelni Muzycznej.