Ostrożnie z BLIKIEM. Kilkanaście tysięcy złotych straciły dwie mieszkanki powiatu gostyńskiego

i

Autor: pixnio

Na sygnale

Chciały pomóc. Kilkanaście tysięcy złotych straciły dwie mieszkanki powiatu gostyńskiego

2024-06-14 10:49

Kobiety myślały, że pomagają krewnej, a tymczasem padły ofiarą oszustwa metodą "na BLIK".

Popularna metoda

Policjanci zostali powiadomieni o oszustwie popularną metodą wczoraj (13 czerwca). Dwie spokrewnione ze sobą kobiety poinformowały, że ktoś włamał się na kontro ich krewnej na portalu społecznościowym.

- Następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. 54-latka dostała wiadomość z prośbą o opłacenie zakupów na kwotę 5 tys. złotych, a 31-latka o opłacenie rachunku na kwotę blisko 9 tys. złotych. Po dokonaniu przelewów zadzwoniły do krewnej, która rzekomo prosiła o pieniądze. Wtedy dowiedziały się, że zostały oszukane, a konto społecznościowe krewnej zostało przejęte przez oszustów. Kobiety straciły łącznie blisko 14 tys. złotych - mówi Monika Curyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można już cofnąć, bo przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

Jak nie stać się ofiarą takiego oszustwa? Policja radzi:

  • stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia SMS-em),
  • potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze
  • sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie)
  • chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku
  • zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu.
Przegląd wakacyjnych stoisk w Sopocie. W zeszłym roku Gęś Pipa, co teraz jest hitem?

Harry Potter QUIZ. Jak dobrze znasz złoczyńców?

Pytanie 1 z 17
Jak brzmi panieńskie nazwisko Bellatriks Lestrange?