Nietypowa pasja policjanta z Gostynia. Po służbie jest… legionistą rzymskim

i

Autor: KPP Gostyń

Hobby

Nietypowa pasja policjanta z Gostynia. Po służbie jest… legionistą rzymskim [ZDJĘCIA]

2024-06-21 12:25

Historia, zwłaszcza starożytnego Rzymu to jego konik. Gdy zrzuca policyjny mundur ubiera tunikę, pancerz, pas i hełm. Poznajcie Qvintvsa Valerivsa Accvsatora.

Oskarżyciel

Mł. asp. Karol Walkowiak na co dzień pełni służbę w zespole ds. wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu. Po służbie zgłębia historyczne zainteresowania. Podczas wertowania informacji w sieci natknął się na stronę grupy rekonstrukcyjnej legionów rzymskich i od razu zgłosił chęć zasilenia jej szeregów.

Grupa nazywa się Legio XXI Rapax (Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny”). Mł. asp. Walkowiak odgrywa w niej rolę legionisty rzymskiego z drugiej połowy I wieku n.e, za czasów panowania cesarza Wespazjana. Grupę można spotkać podczas największych antycznych imprez rekonstrukcyjnych w całej europie i lokalnych pokazów lub w trakcie wypraw marszowych. Priorytetem grupy jest poprawne odtwarzanie historii, dlatego jej członkowie nie tylko ćwiczą musztrę i walkę, ale mają również lekcje łaciny i porozumiewają się łaciną najbardziej zbliżoną do wymowy dawnych Rzymian.

W czasie rekonstrukcji mł. asp. Walkowiak przemienia się w Qvintvsa Valerivsa Accvsatora. Accvsatora, czyli w dosłownym tłumaczeniu oskarżyciela, którym jest też zawodowo.

Policjant-legionista chętnie dzieli się swoją historyczną wiedzą i pasją z uczniami podczas zajęć lekcyjnych w szkołach. Najbliższa okazja ku temu dopiero za nieco ponad dwa miesiące.

Galeria Neonów zostaje we Wrocławiu. Będzie większa!

Quiz. Największe wakacyjne przeboje lat 90. Bez tych piosenek nie było letnich imprez!

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewał przebój „Lato”?