Rekordowo wysoki poziom wody w Jeziorze Łoniewskim

i

Autor: TS

Osieczna

Podnieśli poziom wody, by ratować miasto przed zalaniem [ZDJĘCIA]

2024-02-11 9:57

Tak wysokiego poziomu wody w Jeziorze Łoniewskim nie było od lat. Okazuje się, że wynika to nie tylko z intensywnych opadów deszczu, ale i z celowego działania. Jezioro Łoniewskie stało się wielkim zbiornikiem retencyjnym, który ratuje przed powodzią Kościan.

Skąd tak wysoki poziom wody w Jeziorze Łoniewskim w Osiecznej?

Mieszkańcy Osiecznej i odwiedzający plażę nad jeziorem goście nie mogą się nadziwić, skąd w jeziorze tyle wody. Ta wylała na plażę i uniemożliwiła wejście na pomost. Powodem wysokiego stanu wody nie są wyłącznie intensywne deszcze, ale też działania Wód Polskich.

Przed kilkoma tygodniami był poważny problem z zagrożeniem powodziowym w Kościanie. Dlatego też nadzór rodny zdecydował o podniesieniu poziomu jezior, których wody ciążą w kierunku Kościana - mówi Sławomir Kosmalski, sekretarz UMiG Osieczna.

Kiedy poziom wody w Jeziorze Łoniewskim opadnie?

Wody jest tak dużo, że nie sposób suchą nogą wejść na pomost. Podesty, które to umożliwiały, po prostu odpłynęły.

Dlatego też zdecydowaliśmy o ich demontażu, do czasu, aż poziom wody zostanie obniżony - dodaje Sławomir Kosmalski.

Wody Polskie maja obniżyć poziom wody w Jeziorze Łoniewskim najszybciej na przełomie lutego i marca i to pod warunkiem, że opady ustąpią

QUIZ. Tajemnicze miejsca w regionie leszczyńskim. Sprawdź czy wiesz gdzie dokładnie się znajdują

Pytanie 1 z 9
To ruiny mauzoleum rodziny Optizów. Trumny, które w nim spoczywały zostały zbezczeszczone i wrzucone do jeziora przez żołnierzy Armii Czerwonej. Gdzie znajduje się to miejsce?
Mauzoleum rodziny Optizów