Porody w szpitalu w Lesznie bez znieczulenia! Radny Sejmiku interweniuje u marszałka

i

Autor: hak

Opieka zdrowotna

Porody w szpitalu w Lesznie bez znieczulenia! Radny Sejmiku interweniuje u marszałka

2024-07-17 10:52

Radny Marek Sowa alarmuje, że na oddziale ginekologiczno-położniczym w szpitalu w Lesznie nie stosuje się u pacjentek znieczuleń zewnątrzoponowych przy porodach. Mimo, że mają do nich prawo, a szpital obligują do ich stosowania przepisy.

Szpital łamie przepisy?

To kolejna zła informacja w ciągu ostatnich 3 miesięcy, jaka dotyczy Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego im. Jana Jonstona w Lesznie. Pod koniec maja marszałek województwa poinformował o tym, że szpital w Lesznie jest w w najgorszej sytuacji finansowej ze wszystkich placówek w Wielkopolsce i że nie będzie termomodernizowany, a… wyburzony i zbudowany od nowa. Potem gruchnęła wiadomość, że z początkiem lipca szpital zawiesza oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Jak się okazuje, na tym nie koniec.

„Proces stopniowego ograniczania działalności Wojewódzkiego Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. Jana Jonstona niestety nie ogranicza się tylko do zaprzestania działalności leczniczej Oddziału Neurologicznego z pododdziałem Udarowym i związanych z nim decyzji personalnych. Dotyczy to także Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, gdzie nie stosuje się znieczuleń zewnątrzoponowych przy porodach. Pod tym względem nasz szpital jest wyspą w stosunku do okolicznych szpitali, gdzie takie znieczulenia podczas porodów są wykonywane” – alarmuje Marek Sowa, radny PiS w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Zdaniem radnego, w ten sposób szpital łamie obowiązujące przepisy.

„Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 870) szpital z oddziałem położnictwa i ginekologii o II i III poziomie referencyjnym zobligowany jest do wykonywania znieczulenia śródporodowego, które jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia i należy się każdej pacjentce właśnie w ramach NFZ” – pisze w interpelacji do marszałka województwa rady M. Sowa.

Stosowanie znieczuleń może przynieść same korzyści, uważa radny.

„Stosowanie w szpitalu znieczuleń okołoporodowych spowoduje zwiększenie liczby pacjentek w leszczyńskim szpitalu, a co za tym idzie, przełoży się na większą ilość porodów naturalnych, gdyż pacjentki będą miały zapewniony większy komfort psychiczny i fizyczny” – argumentuje M. Sowa.

Marszałek Marek Woźniak jeszcze nie udzielił odpowiedzi na pismo radnego Marka Sowy.

O komentarz do informacji o braku dostępu pacjentek oddziału ginekologiczno-położniczego do znieczuleń przy porodach poprosiliśmy dyrektora szpitala w Lesznie Krzysztofa Albińskiego. Czekamy na odpowiedź.

Najwyższy w Europie żuraw montuje iglicę na drapaczu chmur z Rzeszowa FB

Pamiętacie zabawy z dzieciństwa? Ten quiz to sprawdzi!

Pytanie 1 z 10
Po usłyszeniu hasła "Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy" trzeba było: