Zakaz kąpieli na Nowym Poligonie w rawickim Sierakowie. Nieplanowany początek sezonu

i

Autor: Fb Grzegorz Kubik

Rawicz

Zakaz kąpieli na Nowym Poligonie w rawickim Sierakowie. Nieplanowany początek sezonu

2024-07-02 13:13

Poligon przeszedł ogromną metamorfozę i stał się atrakcją regionu. Wczoraj oficjalnie miał się na nim rozpocząć sezon, ale plany pokrzyżowała nie tylko pogoda. W zbiorniku wodnym wykryto bakterię.

Zakaz kąpieli

O zakazie kąpieli na Nowym Poligonie w Sierakowie poinformowała rawicki Sanepid.

„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rawiczu po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z badań wody (…) z dnia 26.06.2024r. pobranej w ramach prowadzonego przez tutejszy organ nadzoru nad jakością wody w kąpielisku nad sztucznym zbiornikiem wodnym w miejscowości Sierakowo, którego organizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawiczu, (…) stwierdza brak przydatności wody do kąpieli. Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że woda nie spełnia wymagań mikrobiologicznych” – czytamy w komunikacie.

W pobranej tuż przed sezonem próbce wody wykryto bakterie Escherichia coli. Wczoraj (1 lipca) pobrano kolejne próbki wody, wyniki badań mają być znane w czwartek. Do tego czasu obowiązuje zakaz kąpieli.

Bakterie Escherichia coli mogą występować zarówno w odchodach, jak i w środowisku naturalnym w wodach bogatych w substancje odżywcze, w glebie, w rozkładających się resztkach roślinnych. Mogą w określonych warunkach wywoływać biegunki i zakażenia układu moczowego.

Sezon na Nowym Poligonie

Do końca sierpnia opiekę ratowniczą na kąpielisku na Nowym Poligonie zapewniać będzie leszczyński oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kąpielisko będzie strzeżone przez cały tydzień, w godz. 10:00-18:00. Przy pomostach wyznaczone zostały strefy dla osób niepływających, brodzik oraz baseny z linami torowymi. Na miejscu będzie można wynająć skutery wodne i leżaki lub skorzystać z oferty gastronomicznej. Poza kąpieliskiem znajdują się placu zabaw, ścianka wspinaczkowa, ścieżka pieszo-rowerowa i tor rowerowy.

ESKA Summer City 28-29.06. Hala Maki, Czyste Tatry

Quiz dla dzieci z lat 90. Tylko oni rozgromią te pytania z młodzieżowego slangu

Pytanie 1 z 10
Mówisz "czaisz bazę" i masz na myśli, że: